dietetyk poznań

Dieta po świętach

Święta się skończyły, a Ty czujesz się ociężale i w popłochu wskakujesz na wagę aby sprawdzić ile przytyłaś ? Ważenie się dzień po świętach to chyba nie do końca dobry pomysł ponieważ jest duża szansa na to, że na wadze wyskoczy większa liczba niż zwykle. Dlaczego tak się dzieje ? Za wzrost wagi po świętach odpowiada głównie zmagazynowana woda oraz zalegająca treść pokarmowa ale… spokojnie ! Po kilku dniach racjonalnej diety wszystko powinno wrócić do normy. Może lepiej oszczędzić sobie stresu i niepotrzebnych wyrzutów sumienia i odczekać kilka dni do pierwszego ważenia 🙂

Co możemy zrobić żeby po świętach szybko poczuć się lepiej ?

  1. Wprowadź aktywność fizyczną – idź na spacer lub poćwicz w zaciszu domowym. Wybierz takie ćwiczenia, które sprawiają Ci radość i nie męczą Cię psychicznie. Jeśli lubisz basen to może to dobry moment aby wybrać się popływać. Nie katuj się morderczymi treningami za karę – spędź miło i aktywnie czas.
  2. Wróć do dobrych nawyków – jeśli przed świętami Twoja dieta wyglądała całkiem nieźle to wróć do tego – zaplanuj zbilansowane posiłki i włącz do diety wiecej warzyw.
  3. Pij wodę – jeśli chce Ci się pić spożywaj wodę zamiast słodzonych napojów czy soków. Możesz także włączyć napary ziołowe jak rumianek, mięta czy melisa.
  4. Jedz regularnie – wprowadź jakiś plan np. 5 posiłków dziennie co 3-4 godziny.
  5. Nie stosuj głodówek – to na pewno nie pomoże Ci poczuć się lepiej i może wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Jedz racjonalnie i bądź cierpliwa a wtedy szybciej niż Ci się wydaje zobaczyć pożądane efekty.

Wróć do zbilansowanej diety i nie panikuj ! 3 dni świąt nie zrujnują Twojej pracy nad sylwetką. Jeśli czujesz, że nie poradzisz sobie sama wybierz się do specjalisty – dietetyka, który pomoże wprowadzić Ci racjonalną dietę która będzie dostosowana do Twoich potrzeb.

Autor

mgr Sylwia Rozenkop-Nowaczyk ( dietetyk Poznań, dietetyk Pyzdry)