dietetyk poznań

Co zrobić żeby nie przytyć w święta?

ZACHOWAJ ZDROWY ROZSĄDEK

Pamiętaj o tym, że święta trwają 3 dni, a nie od mikołajek do trzech króli. Nie musisz cały tydzień po świętach dojadać tego co zostało ” żeby się nie zmarnowało”. Celebruj czas z rodziną, a nie pochłaniaj wielkie porcje każdego z dań. Istnieje różnica pomiędzy skosztowaniem każdego dania, a sytuacją kiedy nie możesz wstać od stołu.

NIE STRESUJ SIĘ ZBYT MOCNO

Jeśli będziesz trzymać się zasady, że święta trwają 3 dni i nie popadniesz w szaleńcze obżarstwo – te 3 dni nie powinny zrobić Ci krzywdy. Zważ na to, że raczej pozostałe 362 dni roku będzie miało większy wpływ na Twoją masę ciała i sylwetkę niż te 3 dni świąt.

NIE UCZTUJ CAŁE DNIE

Nie jedz non stop i cały dzień. Staraj się jeść w ramach posiłków nawet jeśli jest to coś bardziej kalorycznego niż zwykle.

PORUSZAJ SIĘ

Większość osób w trakcie świąt ma bardzo ograniczoną aktywność. Spróbuj wybrać się na spacer lub zrób trening w domu. Jeśli wprowadzić dodatkowo choć małą aktywność jest szansa na to, że przy nadwyżce energii nie wszystko pójdzie w tkankę tłuszczową.

MOŻESZ „ODCHUDZIĆ” ŚWIĄTECZNE DANIA

  • Ogranicz smażenie na rzecz pieczenia w piekarniku.
  • Zrezygnuj z panierowania.
  • Zamień majonez na jego lekką wersję lub częściowo na jogurt naturalny.
  • Kontroluj ilość używanego oleju/ oliwy do potraw.
  • Zrezygnuj z wysokokalorycznych ciast z kremami i masami. Może wybierz coś z galaretką lub zamień cukier na ksylitol lub erytrytol.
  • Nie dopijaj zbyt dużych ilości kalorii ( cola, sprite, soki, napoje).

Nie traktuj świąt jako okazji do obżarstwa. Przejadanie się nie sprzyja budowaniu dobrych relacji z jedzeniem i dobrych nawyków żywieniowych. Pamiętaj, że jeśli jesteś u rodziny to nie masz wpływu na to co pojawi się na stole jednak masz wpływ ile tego zjesz 🙂

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat diety i zdrowego odżywiania zapraszam Cię do kontaktu.

mgr Sylwia Rozenkop- Nowaczyk – dietetyk kliniczny, dietetyk dziecięcy, psychodietetyk