dietetyk poznań

Co zrobić żeby postanowienia noworoczne zadziałały ?

Nie ma co się łudzić… nagle 1 stycznia nie zmienimy całego systemu działania i trybu życia – nie dzieje się to magicznie. Żeby coś zmienić musisz coś zmienić ! 🙂

Przede wszystkim żeby wprowadzić zmiany trzeba mieć jakiś plan. Warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań.

 1. Ustal konkretny cel działania. np. W tym roku schudnę 10 kg.
 2. Po czym poznasz, że cel został osiągnięty ? np. jeśli Twoim celem jest poprawa zdrowia ( poprawię poziom glukozy i cholesterolu)
 3. Co wtedy będziesz czuła ? np. Jeśli schudnę 10 kg będę mogła szybciej chodzić po schodach, zmieszczę się w sukienkę sprzed ciąży)

Zastanów się co możesz zrobić żeby osiągnąć zaplanowany cel. Powiedzenie sobie schudnę nie sprawi, że będziesz bliżej celu. Trzeba ustalić konkrety.

 1. Zrobię 7 tysięcy kroków każdego dnia lub pójdę na siłownie 2 razy w tyg lub poćwiczę w domu 2 razy w tyg.
 2. Będę jeść 4 posiłki dziennie.
 3. Będę gotowała posiłki na 2 dni żeby mieć jedzenie do pracy
 4. Raz w tygodniu zaplanuję zakupy i pojadę do marketu – kiedy będę miała produkty będzie większa szansa na to, że przygotuję jedzenie.

Teraz zastanów się co możesz zrobić żeby te konkrety wykonać 🙂

 1. Żeby zrobić więcej kroków z pracy pójdę na pieszo lub pójdę do sklepu do którego jest dalej lub wyjdę z psem na dłuższy spacer.
 2. Kiedy zjesz posiłki ? np. Zjem śniadanie w domu, drugie śniadanie na przerwie w pracy, obiad po powrocie, a kolację 3 h przed snem.
 3. Kiedy zrobisz posiłki ? np. Wieczorem co drugi dzień przygotuje posiłki i podzielę na porcję.
 4. Kiedy zrobisz zakupy ? np. Mam wolne soboty więc zrobię liste wszystkich potrzebnych produktów i pojadę do marketu.

Masz plan, wiesz co chcesz osiągnąć i jak to możesz zrobić. Będzie Ci zdecydowanie łatwiej niż z hasłem „ schudnę” rzuconym na wiatr. Pamiętaj o tym, żeby ten plan mieć w widocznym i dostępnym dla Ciebie miejscu – niech przypomina o sobie.

Śledź postępy – notuj co udało Ci się osiągnąć. Jeśli np. się odchudzasz zrób sobie zdjęcia i powtarzaj je co 2 tygodnie, lub zrób tabelkę w której będziesz notować wagę i spadające centymetry. Jeśli Twoim postanowieniem jest regularne jedzenie to może zrób tabelkę w której będziesz stawiać haczyki jeśli uda Ci się zjeść zaplanowaną ilość posiłków.

Potrzebujesz wsparcia ? Gotowego planu żywieniowego ? Pomogę Ci ! Jeśli chcesz schudnąć a nadal jeść smacznie i pomysłowo odezwij się do mnie. Dieta nie musi być nudna, może być fajną modyfikacją tego co jadłaś dotychczas. Dietetyk Poznań zaprasza na konsultacje.