dietetyk poznań

POSTANOWIENIA NOWOROCZNE

W Twojej głowie już rodzi się myśl jak bardzo Twoje życie się odmieni po nowym roku i będziesz nowym, innym człowiekiem ? Twoje postanowienie noworoczne to schudnąć 10 kg czy zacząć chodzić na siłownie, a może przestać jeść słodycze?

A co gdybyś zamiast zmieniać wszystko naraz zaplanowała metodę małych kroczków ?

Zwykle pierwszy posiłek jadasz o 14.00, a bardzo chciałabyś to zmienić i wprowadzić śniadania ale nie jadłaś ich od wielu lat. Może na początek spróbujesz wstać chwilę wcześniej i przygotować posiłek lub zaplanować go dzień wcześniej wieczorem, może zrobić zakupy żeby rano mieć co wrzucić na ruszt ?

Czy wiesz o tym, że aby zbudować nawyk np. nawyk jedzenia śniadań musimy daną czynność powtórzyć wielokrotnie? Według badaczy budowanie nawyku trwa od 18 do 254 dni w zależności od tego jak trudny nawyk chcemy wprowadzić. Tym samym po kilku tygodniach przygotowywania śniadań okaże się, że wstaniesz rano zaspana i automatycznie zrobisz i zjesz śniadanie.

Początkowo wprowadzenie nowej czynności wymaga od nas pewnego wysiłku, skupienia na tym natomiast kiedy czynność zautomatyzujemy staje się dla nas zupełnie normalną rzeczą tak jak umycie zębów po wstaniu z łóżka.

A może warto wprowadzić kilka nawyków naraz ?

Istnieje coś takiego jak łańcuchowa zmiana zachowań i często bywa tak, że zmiana jednego zachowania ciągnie za sobą inną zmianę. Zmiana zachowań żywieniowych zwłaszcza ciągnie za sobą wiele zmian ponieważ zwykle jedna mała zmiana nie przyniesie pożądanych efektów np. pijesz dwie kawy dziennie i słodzisz po 2 łyżeczki – oczywiście zaprzestanie słodzenia kawy jest krokiem w dobrą stronę ale zapewne nie sprawi to, że zredukujesz wiele kilogramów. A jeśli coś zmieniamy to chcemy żeby była jakaś gratyfikacja tego zachowania więc warto wówczas wprowadzić kilka zmian aby docelowo uzyskać efekt nagrody w postaci spadku masy ciała.

Co zatem zrobić ?

Na pewno wato zastanowić się gdzie teraz jesteś w swoim życiu i jakie masz możliwości wprowadzania zmian. Może jesteś w momencie kiedy masz luźniejszy czas w pracy, więcej czasu, wolne itd. to zapewne jesteś w stanie się bardziej skupić na wprowadzaniu większej ilości zmian ale w momencie kiedy masz natłok pracy, jakieś życiowe zmiany typu zmiana pracy, egzaminy na studiach, przeprowadzka, choroba kogoś w rodzinie, stres to zapewne nie jesteś w stanie aż tyle zrobić jednocześnie więc warto zastanowić się jakie kroki możesz poczynić na początek.

Pamiętaj o tym, żeby chwalić siebie, doceniać to co udało Ci się już zrobić. Ludzie często mają tendencje do zaznaczania tego co nie wyszło ale warto widzieć pozytywy ponieważ to daje nam poczucie satysfakcji i zwiększa motywację do działania. Powiedz sobie – super Ania, już 5 dni z rzędu udało Ci się przygotować i zjeść śniadanie!

Jeśli potrzebujesz wsparcia dietetyka zapraszam na konsultacje. Przygotuję dla Ciebie smaczną i łatwą w przygotowaniu dietę, która pomoże Ci zredukować kilogramy, poprawić zdrowie i zadbać o siebie.