dietetyk poznań

DLACZEGO WARTO GOTOWAĆ Z DZIECKIEM?

Gotujesz z dzieckiem czy jednak unikasz bałaganu ? Tak, wiem część rodziców nie chce gotować z dzieckiem dlatego, że trwa to dłużej niż zwykle, a bałagan jest dużo większy niż jak robimy obiad samodzielnie.

Dlaczego jednak warto przygotowywać posiłki wspólnie ?

Gotowanie z dzieckiem to przede wszystkim świetnie i miło spędzony czas razem. Dzieci uwielbiają spędzać czas z rodzicami, a my możemy połączyć przyjemne z pożytecznym (my gotujemy obiad, a dziecko czuje radość).

Pod kątem żywieniowym jest to również bardzo ważna czynność. Dzięki pomocy w kuchni dzieci mogą poznać wiele produktów, smaków oraz poznawać receptury dań. Wiesz, że wspólne gotowanie ma wpływ na wybory żywieniowe naszych dzieci ?

W 2014 r w Colorado przeprowadzono badanie z uczniami klas 4, którym urządzano zajęcia z gotowania. Dzieci gotowały posiłki i kolejno próbowały je, zjadały. Okazało się, że dzieci uczestniczące w tym badaniu po eksperymencie wypowiadały się dużo lepiej o warzywach i owocach – chętniej próbowały oraz zjadały ich większe porcje.

Kolejne badanie przeprowadzone w wśród dzieci 6-10 lat daje podobne rezultaty – celem tego badania było podzielenie 50 dzieci wraz z rodzicami, gdzie jedna grupa dzieci przygotowywała obiad z rodzicami, a druga część tylko zjadała to co rodzice sami przygotowali. Okazało się, że grupa dzieci przygotowujących obiad z rodzicami zjadała o 76 % sałatki więcej od dzieci niegotujących oraz o 27 % więcej mięsa z kurczaka w tym obiedzie. W tym badaniu dzieci mogły zdecydować jakie warzywa w sałatce się znajdą, a dawanie wyboru zwiększa poczucie własnej wartości u dzieci.

Wspólne gotowanie to także sposób na „niejadka” ponieważ kontakt z produktami często staje się okazją do poznania produktów, których dziecko nawet by nie dotknęło w innej sytuacji. W trakcie przygotowywania posiłków możemy dziecku opowiadać o produktach np. marchewka sprawia, że mamy dobry wzrok więc lepiej widzimy w ciemnościach. Pamiętaj o tym, że jeśli dziecko boi się jakiś produktów to musi przejść cały proces żeby się do niego przekonać najpierw dotknąć, powąchać, polizać żeby na końcu faktycznie spróbować i połknąć. Gotowanie posiłku to jeszcze nie jedzenie więc dla dziecka bezpieczna forma poznawania składników. Tym samym jeśli robimy to przez zabawę i atmosfera jest miła to dziecko wyzbywa się lęku, napięcia.

Ponadto w procesie gotowania dziecko pobudza wiele zmysłów: smak, dotyk, węch, wzrok, słuch.

Dlatego może następnym razem warto zachęcić dziecko do wspólnych prac kuchennych 🙂 lub przynajmniej nie zniechęcać i nie odganiać.