dietetyk poznan

Czy cukier uzależnia?

Powszechne przekonanie, że cukier uzależnia wzięło się od badania na szczurach o wątpliwej metodologii. Ale jak to jest z ludźmi ? Czy my faktycznie uzależniamy się od cukru ?

Panuje przekonanie, że jeśli mam ochotę na czekoladowego batonika i nie mogę się opanować jedząc go to potrzebuję cukru – jednak prawda jest nieco inna. Badania pokazują, że kłopot tkwi w połączeniu cukru i tłuszczu, a więc chodzi o produkty o wysokiej smakowitości np. batony, ciastka, cukierki i ogólnie słodycze.

Pomyślmy… Czy jeśli masz ochotę na cukier to zjadasz go łyżeczką z cukierniczki ? Jeśli by tak było to zapewne moglibyśmy podejrzewać, że jesteś uzależniony od cukru. Jednak zwykle sięgasz po snickersa, czekoladę, ulubione lody, pączka. Cukier sam w sobie w wersji solo wcale nie jest tak atrakcyjny.

Żywność wysokosmakowita w tym słodka wpływa na układ nagrody w mózgu. Zlokalizowany w mózgu układ nagrody odpowiada za subiektywne odczuwanie przyjemności. Zaangażowany jest w różne zachowania człowieka, w tym: pobieranie pokarmu, wody, aktywność seksualną czy agresję. Ponadto, układ ten odgrywa istotną rolę w mechanizmie powstawania uzależnień, w tym uzależnień od substancji psychoaktywnych (heroiny, kokainy, alkoholu), ale również od preferowanych pokarmów. Istotne znaczenie w funkcjonowaniu układu nagrody mają endogenne peptydy opioidowe, które działają na receptory opioidowe znajdujące się w mózgu, rdzeniu kręgowym i tkankach obwodowych, a ich pobudzenie związane jest z odczuwaniem przyjemności.

Bibliografia

1.Jablonowska-Lietz B. ” Czy cukier może uzależniać? Ścieżkami mózgowego układu nagrody. ” Żywienie Człowieka i Metabolizm, 2012 XXXIX, nr 4

2.Westwater ML i in. Sugar addiction: the state of the science. Eur J Nutr. 2016 Nov;55:55-69

dietetyk kliniczny, dietetyk dziecięcy mgr Sylwia Rozenkop-Nowaczyk