dietetyk poznan

Czy kawa wypłukuje magnez?

Kawa zyskała złą sławę dzięki obiegowym opiniom sugerującym, iż kawa wypłukuje magnez. Często słyszymy, że wujka łapią skurcze lub drży mu powieka bo za dużo pije kawy. Jaka jest prawda w tym temacie?

            Kawa jest jednym z najczęściej spożywanych trunków na całym świecie. Dawniej panowało przekonanie o wyłącznie negatywnym wpływie kawy na zdrowie człowieka jednak dziś wiemy, że jej umiarkowane spożycie może wpływać korzystnie w kontekście profilaktyki niektórych chorób np. chorób układu krążenia. Dane pokazują, że wypija się obecnie 2 miliardy filiżanek kawy dziennie na całym świecie.

            Kawa jest złożonym naparem składającym się z około 1000 substancji roślinnych, a do najważniejszych z nich należy kofeina. Wartość energetyczną kawy szacuje się na 2 kcal/100 ml naparu. Kawa zawiera przeciętnie 60 -135 mg kofeiny na filiżankę. Optymalne spożycie kofeiny powinno wynosić do 200 mg na dobę co odpowiada 3-4 espersso. Zbyt wysokie spożycie kofeiny tj. 400 – 800 mg na dobę może powodować wystąpienie działań niepożądanych takich jak rozdrażnienie, tachykardia, bezsenność. Dane podają, że śmiertelna dawka kofeiny to 5- 10 g lub 150 -200 mg/ kg masy ciała.

JAK TO JEST Z TYM MAGNEZEM?

            Z badań wynika, że spożycie 300 mg kofeiny powoduje straty magnezu w wysokości 4 mg. Przypomnijmy sobie, że kawa nie składa się tylko z kofeiny, a ku zaskoczeniu w swoim składzie zawiera także związki magnezu. Jedna filiżanka kawy dostarcza około 7 mg magnezu. Z tych faktów możemy wywnioskować, że kawa jednak dostarcza magnez, a nie wypłukuje go. Musimy jednak wziąć pod uwagę także przyswajalność magnezu z kawy – badania wykazują, że przyswajalność tego pierwiastka wynosi około 30 %. Wypicie 3 filiżanek kawy dostarczy nam 21 mg magnezu natomiast jeśli uwzględnimy przyswajalność tego pierwiastka okaże się, że zostanie nam 6,3 mg magnezu, natomiast jeśli uwzględnimy jeszcze straty magnezu związane ze spożyciem kofeiny czyli 4 mg nadal zostajemy na małym plusie. Wniosek – kawa nie wypłukuje magnezu.

            Mimo wszystko nie możemy traktować kawy jako źródła magnezu w diecie natomiast wiemy, że nie działa ona negatywnie na naszą gospodarkę magnezową.

Bibliografia:

1.Marta Pelczyńska, Paweł Bogdański  „ Prozdrowotne właściwości kawy” Varia Medica 2019 tom 3, nr 4, strony 311–317

2.Piotr Wobszal, Alicja E. Grzegorzewska  „ Wpływ kawy na metabolizm lipidów z odniescieniem do zdrowotnych skutków picia kawy” Nowiny Lekarskie 2009, 78, 2, 148–152

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *