dietetyk dziecięcy poznań

Lista produktów zakazanych w diecie niemowlaka

Lista produktów, których nie może jeść niemowlak w trakcie rozszerzania diety nie jest długa. Zapewnij dziecku bezpieczne posiłki i zapoznaj się z obecnie obowiązującą listą produktów niebezpiecznych dla zdrowia. Można by jeszcze kilka produktów uwzględnić ale te uważam za najistotniejsze.

  • Sól jest po prostu zbędna w diecie niemowlaka, a nadmiar sodu może przyczynić się do problemów zdrowotnych dziecka. Sód pojawia się naturalnie w produktach i ta ilość jest wystarczająca. Nadmiar tego składnika w diecie może prowadzić do uszkodzenia nerek.
  • Surowe mięso może być źródłem zakażenia bakteriami chorobotwórczymi co nawet dla dorosłej osoby może nieść ryzyko, a co dopiero dla młodego organizmu. Taka sama sytuacja pojawia się w temacie surowych ryb.
  • Surowe jaja mogą nieść za sobą ryzyko zakażenia Salmonellą. Niemowlakowi podajemy jajo ugotowane na twardo bo nawet to na miękko może stanowić zagrożenie.
  • W miodzie natomiast mogą znajdować się przetrwalniki oraz bakterie Clostridium botulinum, które mogą doprowadzić do rozwoju botulinizmu ( zatrucia jadem kiełbasianym)
  • Grzyby leśne stanowią ryzyko ze względu na to, że można się nimi zatruć. Można za to podać pieczarkę czy boczniaka czyli grzyby hodowlane. Grzybów nie należy podawać dzieciom do 12 r.ż.
  • Mleko krowie nie powinno być podawane niemowlakowi jako napój ponieważ dziecko powinno pić mleko mamy lub mleko modyfikowane. Zastąpienie mleka matki lub mm mlekiem krowim może nieść za sobą ryzyko niedoborów pokarmowych. Można podawać mleko krowie natomiast jako dodatek do potraw tzn. w naleśniku, budyniu czy jako dodatek do kaszki.
  • Mleko ryżowe może natomiast zawierać duże ilości, które mogą być toksyczne dla niemowlęcia. Można podawać natomiast inne napoje roślinne od początku rozszerzania diety ale nie jako zamiennik za mleko matki czy mm.
  • Herbatka z kopru włoskiego jest niezalecana gdyż koper włoski zawiera estragol – substancję uznawaną za kancerogenną.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *