Interakcje L-tyroksyny z żywnością

Jeżeli masz zdiagnozowaną niedoczynność tarczycy lub chorobę Hashimoto to prawdopodobnie przyjmujesz na stałe leki zawierające L-tyroksynę takie jak Euthyrox czy Letrox. Być może wiesz o tym, że na wchłanianie leku ma wpływ odstęp między przyjęciem leku, a zjedzeniem posiłku. Niektóre pokarmy i napoje mogą się szczególnie przyczyniać do nieprawidłowego wchłaniania lekowtyroksyny. Szczególną uwagę należy zwrócić na produkty zawierające duże ilości błonnika, kawę, grejpfruta, soję i produkty sojowe, mleko i produkty wzbogacone w wapń.

Kawa

Badania dowodzą, że popijanie leków stosowanych w niedoczynności tarczycy kawą lub wodą, a następnie kawą powoduje wzrost stężania TSH ponieważ kawa wpływa negatywnie na wchłanianie L-tyroksyny!

Błonnik

Błonnik może zmniejszać stężenie leku o nawet 51 % ! Uważaj na produkty zawierające duże ilości błonnika po przyjęciu leku np. pełnoziarniste produkty zbożowe, otręby, surowe warzywa, owoce. Nie rezygnuj jednak z błonnika ! Spożywaj go w odpowiednich ilościach 25- 40g/ dobę. Pamiętaj o tym, że błonnik wspomaga proces redukcji masy ciała, zwiększa uczucie sytości, wspomaga prawidłową pracę jelit i warto go stosować w swojej diecie.

Grejpfrut

Spożycie zaledwie jednego grejpfruta lub jednej szklanki soku wywołuje inaktywację enzymu CYP 3A4 (izoenzymu cytochromu P450 3A4) w jelitach. Przeprowadzone badania wykazują, że spożywanie przez pacjentów soku grejpfrutowego obniża ilość wchłoniętej lewotyroksyny.

Soja

Produkty sojowe spożywane w godzinach porannych mogą mieć negatywny wpływ na wchłanianie leków zawierających L-tyroksynę. Ogranicz spożywanie mleka sojowego, parówek sojowych, tofu do śniadania.

Mleko

Nie należy popijać lewotyroksyny mlekiem, ponieważ wapń zawarty w mleku absorbuje lewotyroksynę i zmniejsza jej wchłanianie o około 20%.

A mlekiem roślinnym ?

Też nie ! Mleka roślinne są często fortyfikowane w wapń więc efekt będzie ten sam.

Jak zatem przyjmować leki na niedoczynność tarczycy ?

Jeśli leki na tarczycę chcesz przyjmować rano, to odstęp pomiędzy połknięciem tabletki, a posiłkiem powinien wynosić min. 1 godzinę. Koniecznie trzeba też podkreślić, że w tej przerwie pomiędzy lekiem, a posiłkiem nie należy pić nic innego, niż woda. Pamiętaj o tym, że dieta w niedoczynności tarczycy i dieta w Hashimoto jest niezwykle istotna dla uzyskania remisji choroby.