dietetyk poznań

Jedzenie przed telewizorem prowadzi do nadwagi

Jesz obiad oglądając swój ulubiony program ? Sięgasz po paczkę chipsów, paluszków, orzeszków podczas oglądania serialu na netflixie ? Jesteś głodna w pracy ale nie chcesz przerywać wykonywanego zadania i jesz przy ekranie komputera ? Jesz śniadanie przeglądając portal społecznościowy?

Badania dowodzą, że jedząc przy ekranie telewizora/ komputera/ smatrfona spożywamy większe ilości pokarmów niż jedząc przy stole. Oglądając film sięgamy po kolejnego chipsa do momentu aż miska stanie się pusta. Ta sama sytuacja dotyczy dzieci spożywających posiłki przy bajkach. Jedząc przed ekranem jemy mniej uważnie i mamy tendencje do zjadania nadmiernych porcji, nie zauważamy momentu nasycenia ponadto wybieramy wówczas wysokokaloryczne przekąski.

Jak temu zapobiec ?

  • Postaraj się jeść uważniej, nie patrząc w ekran. Usiądź przy stole i ciesz się posiłkiem.
  • Podczas oglądania serialu zajmij czymś ręce – może masz w domu rowerek lub orbitrek na który możesz wskoczyć i zrobić coś dla zdrowia w trakcie oglądania telewizji.
  • Jeśli ćwiczenia przed telewizorem Cię nie satysfakcjonują to może przygotuj na czas filmu miskę zdrowych przekąsek – warzywa, owoce, orzechy czy pestki dyni. Dzięki takiemu rozwiązaniu dostarczysz do swojego organizmu wiele cennych witamin i składników mineralnych. A może masz jeszcze inne rozwiązanie żeby zająć ręce i nie sięgać mimowolnie po kolejne ciasteczko ? Lubisz szydełkować i mogłabyś coś tworzyć przy okazji lub cokolwiek innego.

Wyłączenie telewizora w trakcie posiłku to krok do lepszych relacji z jedzeniem i krok do świadomego jedzenia „mindful eating” – dzięki temu jesteśmy w stanie wsłuchać się w potrzeby swojego organizmu i zakończyć posiłek kiedy będziemy najedzeni, a nie wtedy kiedy braknie chipsów.