dietetyk poznan

Kakao i jego prozdrowotne właściwości

Kakao Theobroma cacao L. To roślina uprawiana w tropikalnych regionach świata. Głównymi producentami są kraje Afryki Zachodniej, Ameryki Południowej i Indonezji.

Kakao zawiera składniki bioaktywne takie jak polifenole oraz alkaloidy purynowe. Składniki kakao wykazują silne działanie przeciwutleniające. Stwierdzono, że napój kakaowy wykazuje silniejsze działanie przeciwutleniające niż herbata i czerwone wino. Co za tym idzie znaczne ilości przeciwutleniaczy zawiera także czekolada. Liczne badania potwierdzają hamujący wpływ kakao i czekolady na powstawanie różnych nowotworów m. in. sutka, trzustki, płuc, tarczycy, żołądka czy wątroby.

Badania wykazały także, że kakao wpływa ochronnie na hiperglikemię u osób z cukrzycą. Inne badania natomiast pokazują korzystny wpływ spożywania czekolady na układ sercowo-naczyniowy.

Kakao to produkt, który w składzie zawiera ponad 300 różnych składników ( kwasy tłuszczowe, witaminy, składniki mineralne, metyloksantyny i aminokwasy. Witaminy zawarte w kakao to głównie niacyna i ryboflawina, a do składników mineralnych możemy zaliczyć magnez, żelazo, potas, wapń, fosfor czy cynk.

100 g kakao zawiera 230 kcal, 20 g białka, 14 g tłuszczu i 58 g węglowodanów oraz 37 g błonnika.

Kakao bez dodatku cukru ma niski indeks glikemiczny IG= 20. Dzięki niskiemu IG oraz zdolności zwiększania wrażliwości tkanek na insulinę i pozytywnemu wpływowi na metabolizm glukozy kakao jest produktem zalecanym dla osób z cukrzycą i insulinoopornością.

Kakao ma wpływ również na nasz układ sercowo-naczyniowy, ponieważ zawiera substancje o działaniu kardioprotekcyjnym takie jak katechiny, epikatechiny, procyjanidyny i resweratrol, które obniżają ciśnienie krwi. Flawonoidy ponadto mają wpływ na profil lipidowy oraz hamowanie agregacji płytek krwi.

Alkaloidy purynowe zawarte w kakao mogą również pozytywnie wpływać na pamięć i koncentracje poprawiając skupienie i ułatwiając zapamiętywanie. Spożywanie kakao może mieć również hamujący wpływ na występowanie chorób neurodegeneracyjnych w tym choroby Alzheimera i Parkinsona.

Jeden ze skutków spożywania kakao to również lepszy humor. Zawarte a kakao kofeina, teofilinia i teotrombina wykazują działanie psychoaktywne. Kakao ma nawet śladowe ilości morfiny i kokainy.

Podsumowując, kakao warto włączyć do diety ponieważ:

  • ma niski indeks glikemiczny
  • ma ochronny wpływ na powstawanie cukrzycy typu II
  • zawiera witaminy takie jak niacyna i ryboflawina
  • zawiera magnez, cynk, wapń, żelazo, potas,
  • ma działanie hipotensyjne ( obniża ciśnienie krwi)
  • poprawia pamięć i koncentracje
  • poprawia nastrój dzięki zawartości związków psychoaktywnych
  • chroni przed występowaniem chorób neurodegeneracyjcnych takich jak choroba Alzheimera i Parkinsona
  • ma działanie przeciwnowotworowe

Czy są osoby, które nie powinny spożywać kakao ?

Do osób, które powinny ograniczyć kakao w swojej diecie należą osoby chorujące na refluks żołądkowo- przełykowy. Kakao przyczynia się do opóźniania opróżniania żołądka. Osoby będące na diecie lekkostrawnej również nie powinny spożywać kakao.