dietetyk poznań

Warzywa goitrogenne w niedoczynności tarczycy – czy należy się ich bać?

Osoby z chorobami tarczycy zgłaszające się do dietetyka bardzo często przywołują znalezione w internecie informacje o zakazie spożywania warzyw krzyżowych u osób z chorobą gruczołu tarczowego. Czy obawa przed spożywaniem tych warzyw jest uzasadniona?

Jakie warzywa możemy zaliczyć do warzyw krzyżowych?

Przede wszystkim są to brokuł, kalafior, brukselka, kapusta, jarmuż, kalarepa, rzepa, szpinak, pomidory, rzodkiewka.

Warzywa krzyżowe zawierają substancje zwane goitrogenami, które zdolność wiązania jodu co z kolei uniemożliwi poprawną syntezę hormonów tarczycy. Niedobór hormonów tarczycy może spowodować powstanie wola czyli przerostu gruczołu tarczowego.

Czy zatem osoby z niedoczynnością tarczycy powinny wykluczyć goitrogeny ze swojej diety?

Warzywa krzyżowe mogą być zagrażające ale tylko w określonych warunkach – przy niedoborze jodu oraz jeśli są spożywane bardzo często i w dużych ilościach. Musielibyśmy dostarczać bardzo dużo goitrogenów w codziennej diecie aby ww. warzywa były dla nas zagrażające.

Jaka jest prawda i jak znaleźć balans ?

Dieta osób z chorobą tarczycy powinna być zbilansowana i dostarczać witamin oraz składników mineralnych z różnych źródeł – w tym z warzyw krzyżowych. Korzystnie byłoby włączyć do swojej diety produkty, które są źródłem jodu jak np. ryby morskie czy żółtko jaja kurzego. W Polsce od kilkunastu lat sól kuchenna jest fortyfikowana w jod co również miało na celu zapobieganie niedoborom jodu oraz powstawania wola endemicznego. Ponadto jeżeli przyjmujemy hormony tarczycy w postaci tabletek warzywa krzyżowe nie są w stanie nam zaszkodzić. Nie ma potrzeby eliminacja warzyw krzyżowych ponieważ są one niezwykle cennym źródłem witamin, składników mineralnych i błonnika pokarmowego. Ponadto obróbka termiczna pozwoli zmniejszyć zawartość goitrogenów w warzywach o około 30 %. Pamiętajmy, że jednak warzywa typu brukselka, brokuł czy kalafior jadamy zwykle po ugotowaniu.

Podsumowując, nie należy obawiać się warzyw krzyżowych o ile nie jemy ich codziennie i w dużych ilościach przy jednoczesnych niedoborach jodu. Warzywa krzyżowe dostarczają mnóstwo cennych bioaktywnych substancji zatem spożywanie ich przynosi więcej korzyści aniżeli eliminacja z diety.

dietetyk poznań

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat diety przy chorobach tarczycy ( dieta niedoczynność tarczycy, dieta Hashimoto, dieta nadczynność tarczycy, dieta Gravesa-Basedowa) zapraszam na konsultacje w gabinecie w Poznaniu i w Pyzdrach.

mgr Dietetyk Sylwia Rozenkop-Nowaczyk