dietetyk poznań

WIECZORNE NAPADY JEDZENIA

Wieczorne napady objadania się są częstym problemem osób borykających się z nadmierną masą ciała. Okazuje się, że wpływ na takie stany może mieć wiele czynników – ja dziś wymienię najczęstsze z nich. Przeczytaj i sprawdź czy może to dotyczyć Ciebie.

PRZYCZYNA 1. POMIJASZ POSIŁKI W PIERWSZEJ CZĘSCI DNIA LUB JESZ NIEREGULARNIE

Poprzez nawał obowiązków nie masz czasu zjeść śniadania, potem wpadasz w wir pracy, a pierwszy posiłek zjadasz o 13.00 potem długo, długo nic bo jakoś dociągniesz na kawie do powrotu do domu. Wpadasz do domu przygotowujesz obiad, a w międzyczasie zjadasz już kanapkę, kabanosy i przegryzasz ciastkiem. Kolejno zjadasz obiad, zajmujesz się domowymi obowiązkami i kiedy wieczorem usiądziesz na kanapie zaczyna się – przekąska za przekąską i tak do późnych godzin.

Jedną z przyczyn wieczornych napadów objadania się jest unikanie posiłków w pierwszej połowie dnia. Organizm chce zrekompensować powstałe deficyty energetyczne i stąd ochota na wysokoenergetyczne przekąski jak słodycze, chipsy czy paluszki.

Warto przeanalizować swój harmonogram dnia i znaleźć czas na posiłek w natłoku codziennych obowiązków.

PRZYCZYNA 2. ODCZUWASZ PRZEWLEKŁY STRES

Stres jest wbudowany w nasze życie i nie możemy go całkowicie wyeliminować. Nie zawsze stres jest czymś negatywnym – niekiedy jest nam potrzebny i dzięki niemu możemy się rozwijać. Jeśli jednak pozostajemy w stresie permanentnie i przez długi czas w naszym organizmie wzrasta poziom kortyzolu – hormonu stresu. W trakcie odczuwania stresu wzrasta zapotrzebowanie na serotonine – hormon szczęścia, a jedzenie zwłaszcza to które lubimy, nasze ukochane smakołyki mogą nam chwilowo to szczęście dać. Kiedy mamy stresującą pracę, która wymaga od nas bardzo wiele wracając do domu chcemy się zrelaksować – a tutaj prosta droga do „ zajadania emocji”. Był tak ciężki dzień to należy mi się uczta.

Spróbuj znaleźć nie jedzeniową formę relaksu dla siebie – popraw sobie humor w inny sposób np. zrób relaksującą kąpiel, posłuchaj muzyki, pójdź na zajęcia które lubisz, zadzwoń do przyjaciółki. Jeśli mimo wszystko ciężko rozwiązać ten problem udaj się na konsultacje do psychologa.

PRZYCZYNA 3. JESZ Z NUDÓW

Siadasz wieczorem przed telewizorem, włączasz netflixa i stwierdzasz że przydałaby się do tego przekąska – oglądasz film, a paczka chipsów znika w kilka minut.

Osoby nudzące się często jedzą nieuważnie i błędnie odczytują sygnały głodu i sytości. Co może nam pomóc ? Pomyśl co lubisz robić – zajmij czymś ręce. Jak kreatywnie mógłbyś spędzać czas ? A może masz jakąś pasję, którą chciałbyś rozwijać, a zawsze wydawało Ci się że nie masz na to czasu ?

PRZYCZYNA 4. ŚPISZ ZA MAŁO

Wstajemy wcześnie rano bo trzeba biec do pracy, potem obowiązki, sprawy na mieście, cały dzień bieganiny. Wieczorem siedzimy do późna bo chcemy jeszcze chwilę odpocząć, coś obejrzeć, nadrobić zaległości, a w konsekwencji śpimy zbyt krótko. Osoby, które śpią zbyt krótko mają tendencje do podwyższonej sekrecji hormonu głodu – greliny. Tutaj już krótka droga głód – napad jedzenia w godzinach wieczornych.

PRZYCZYNA 5. TRAKTUJESZ JEDZENIE JAKO NAGRODĘ

W życiu spotykają nas zarówno pozytywne jak i negatywne sytuacje. Jeśli spotkał Cię ciężki dzień – poprawiasz sobie humor wieczornymi smakołykami. Udało Ci się coś, wyszło tak jak chciałaś – trzeba to uczcić, należy się duży kubeł lodów. Błędne koło się toczy, a Twoją nagrodą jest zwykle jedzenie – w konsekwencji wpływa to negatywnie na Twoje zdrowie, masę ciała i samoocenę.

Na wieczorne napady objadania może mieć wpływ wiele czynników. Uważne jedzenie i analiza rytmu dnia oraz jadłospisu może być pomocna w zmianie. Jeśli chcesz zmienić swoje nawyki żywieniowe udaj się do dietetyka, psychodietetyka. Pomocny w zmianie nawyków może okazać się również psycholog.